Podzimní novinky

 

1. Ještě jsem mužem

 

cimrman-zlatovlaskailustrační obrázek (cimrmanologové pochopí)

kunraticka-milous

Díky Milouši, těžko bych to za sebe vystihl líp.Tedy 83. ročník a jeho i moje 1. účast.
Já v kategorii MUŽI zůstal už jen o fous či prsa. Téma “alespoň nějaký trénink” je tedy k zamyšlení 😉

kunratiska-vysledky

 

2. Méně bafuňařit a nebo více běhat?

 

Né že bych chtěl být bafuňářem, ale jako běžec jsem nelibě nesl to, jak vypadají mnohé mezinárodní vrcholové závody a byl to i jeden z důvodů, proč jsem ztratil motivaci o vrcholové soutěžení. Náhodou přišla možnost být členem tzv. Foot O Komise IOF.

FOOT O KOMISE

Přípravuje doporučení IOF Radě =nejvyšší rozhodovací orgán (“bafíků”). Občas ale demotivuje, že rozhoduje naopak oproti doporučení “expertů”.

Upřímně musím říct, že se vesměs snažím hájit zájmy závodníků. V komisi podobně smýšlí např. Fin Janne Salmi nebo Švýcar Kilian Imhof (trenér Daniela Hubmanna), takže naše hlasy se ve skupině “bafíků” neztrácí.

Na stole nám leží především tyto věci:

 • podoba lesního/sprintového MS a obdobně ME – které disciplíny, jaké kvalifikační metody pro finálové závody, denní program šampionátu
 • struktura sezóny při MS a ME (pravděpodobně s opačnými disciplínami v tomtéž roce = když MS les, tak ME sprint) a k tomu nabalit v nějaké rozumné filozofii Světový pohár, který získá snad znovu svou prestiž.
 • vyhodnocení návrhu od Mapové komise  – nový mapový klíč ISOM pro lesní disciplíny, který by měl nově obsahovat “překážky zakázané překonávat” podobně jako známe ze sprintového klíče ISSOM.

BRAINSTORMINGOVÁ KONFERENCE SEKCE OB

Obdobnou výzvou jako jsou zasedání IOF, bylo i setkání několika osobností českého OB, kde se diskutovalo “kudy dál”. O akci hezky informuje článek O-News.

momentka-konference

 

3. Malé bafuňářské výsledky

 

 • Konec plošného zákazu GPS hodinek pro závody WRE
  Především ve spolupráci s Janem Kocbachem se nám podařilo protlačit změnu pravidla tohoto zákazu. Nová formulace zakazuje aktivní využívání GPS k navigaci, ale nezakazuje mít na ruce hodinky. Uzná-li pořadatel závodu WRE za potřebné, může  v pokynech zákaz GPS hodinek s displejem nařídit. Tato změna byla tatkéž přáním Komise závodníků. GPS hodinky na elitní úrovni k super výsledku  nepomůžou (podváděním). Na “lokálních WRE” závodech toto pravidlostejně vesměs pořadatel vůbec nekontroloval (často různé zimní WRE na jihu Evropy, nápodobně některé závody i v ČR). Závodníci byli plošně ochuzeni o GPS data k analýze (kvůli jednomu/dvěma závodům ročně si pořizovat GPS logger se nesetkalo s pozitivní reakcí). Na opravdu důležitých závodech (SP, ME, MS a dále kde si pořadel rozhodne) se s GPS hodinkami nadále běhat nebude (tedy tato forma podvádění nehrozí) a závodník běží s GPS na zádech (od pořadatele), takže data k analýze po závodě má.

více k tématu píše například: O-News

 • Změna počtu započítávaných nejlepších výsledků do českého Rankingu
  Na O-News nedávno vyšel článek Honzy Petržely o českém Rankingu. Již po několikáte oživil debatu o jeho nastavení. Stížnosti obvykle přicházeli z řád elitních závodníků, kteří “nestíhali” odzávodit 10 závodů v ČR (ideálně 10 závodů s vyšším koeficintem). Pohledem laika to je ale přeci jen jejich problém… Já si to nemyslím, je to negativní fakt pro celý systém. Dám dva příklady:

  • Běží-li závod český reprezentant – jeho umístění v Rankingu někde mimo první stovku pořadí – a vyhraje, tak z toho trpí všichni účastníci, protože dostanou nízké body, protože je porazil “podprůměrný závodník”.
  • Obdobně se dle pořadí Rankingu nasazuje do kvalifikačních skupin. Jsou-li elitní závodníci/reprezentanti schováni na špatných rankingových pozicích, jsou pak kvalifikační rozběhy značně nevyvážené a opět z toho trpí všichni.

Ačkoliv v ČR se často význam Rankingu “znehodnocuje”, že je to přeci především jen pouhý “kvalifikační žebříček”, tak sám Ranking má ve své charakteristice napsáno: Ranking je dlouhodobou soutěží jednotlivců. Ať už se ztotožňuje více se soutěží nebo kvalifačním mechanismem, tak tento systém bude fungovat lépe, pokud vyjadřuje správně sílu jednotlivých závodníků. Má-li zůstat dlouhodobou soutěží, nesmí být počet závodů příliš nízký a je nutno najít optimum. Záměrem je mít objektivnější a pružněji reagující žebříček na výkonnost závodníků (i včetně zranění nebo vzestupu formy). V tomto duchu jsem podal na soutěžní komisi návrh na snížení z 10 závodů na 8.

 

4. Bomba nakonec?

 

 • Thierry Gueorgiou pravděpodobně poběží své poslední MS – příští rok v Estonsku. S tím souvisí i počátek jeho opravdové trenérské kariéry, která nyní začíná u švédského národního týmu.

České O-News zatím neinformuje 😉 Více informací ve švédských nebo finských sdělovacích prostředcích 😉

 

 

Advertisements
Categories: Orienteering | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: