Dodržování nepřekonatelných překážek na sprintu – neverending story?

Protože se sprinty už několik let běhají, očekával bych, že většině závodníků se už jejich pravidla vryla do podvědomí. Přirozeně se objevují spíše mezi veterány, dětmi nebo začátečníky, nějací, kteří o nějakém zákazu překonávání ještě neslyšeli nebo možná slyšet nechtěli. Ale domníval jsem se, že se jedná vždy o selhání v řádu jednotek procent. Ale že se v roce 2016 mezi 26 závodníky najde celá třetina, která poruší pravidlo, je pro mě šokující. A navíc jak zaznělo vtipně v cíli, protože se jednalo o kontrolu u kostela, tak šlo o podvod před zrakem božím.

(pro dokreslení situace: jednalo se o uměle postavenou kupičku za vysokými masivními vraty, ty byly zavřeny a šly jen sotva otevřít, protože se nepoužívají a byly zavřeny těžce pohyblivou petlicí. I z toho důvodu nebyl žádán místní farář, aby vrata povolil pro závod otevřít. Naopak stavitel trati je nakonec rád v zavřeném stavu použil jako přirozenou překážku na volbě postupu. Kontrolu 13 pro lepší přehlednost neumisťoval na roh plotu, ale jednoznačně až za plot na kupku. Protože se v cíli množily stížnosti na pozorované porušování pravidla překonávání, začali pořadatelé dodatečně v průběhu závodu přístup ke kontrole hlídat. Do té chvíle ke kontrole přiběhlo přibližně 25 závodníků v kategorii H21A a z nich přibližně třetina překonala vrata se zákazem překonávání. Což je podle mě neuvěřitelně vysoký podíl.)

Hold tohle je realita, kterou musí pořadatelé a stavitelé tratí brát v úvahu.

Vyjádření pořadatele, web závodu.

snimek1

Advertisements
Categories: Orienteering | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Dodržování nepřekonatelných překážek na sprintu – neverending story?

 1. Ahoj Tomáši,
  Veteráni jsou zpravidla závodníci s odběhanými stovkami, nezřídka i tisicem závodů. Házet je do jednoho pytle s dětmi nebo začátečníky je přinejmenším duskutabilní…
  Pod Bezdězem jsem byl a situaci viděl, i moje desetiletá dcera tam nejspíš prolezla a dostane patřičný výklad

 2. Souhlas, ale o to více překvapuje, kolik z nich tyto pravidla nezná. I z toho důvodu tuto skupinu zdůrazňuji. Mezi nimi už totiž tolik začátečníků není, aby se tak lehce dalo přimhouřit oko. Ale obecně veteráni, kteří běhají jen oblastňáky, tak mnoho sprintů ročně neběží. Ale jak naznačil závod pod Bezdězem, míra prohřešků s kategorií a věkem příliš nekoresponduje 😉 A z toho vyvozuji závěr, že pořadatelé tyto situace musí brát vždy vážně.

  Bohužel sprint je “malý” závod ale se spoustou starostí navíc oproti lesním disciplínám.

 3. Martin J.

  Takze co, protest proti oficialnim vysledkum (alespon v H21, ostatni kategorie jsem nesledoval)? Ma narok na to byt uspesny? Prvnich 8 ma viditelne jasne nerealny cas, dle vseho pradepodobne i 9. (tam uz to ale neni tak do oci bijici a prokazatelne).
  http://oris.orientacnisporty.cz/Mezicasy?compid=3643&classid=76731&sort=SplitPlace13

 4. Podle mého názoru je nejlepší dát na všechna taková místa člověka na hlídání. Pokud jde o menší závody, kde je málo pořadatelů, jako třeba na naší zimní lize (přes 300 lidí, z toho cca 40% neorienťáci), osvědčilo se nám stavět takovéto postupy vždy tak, aby byl velký rozdíl v čase, pokud překonáš to, co nemáš. Následně si projedeme mezičasy algoritmem*, který umí odhalit i většinu případů, kdy běžec zrovna nemá nejrychlejší mezičas. Tyto lidi dodatečně diskneme a pošleme jim vysvětlující email, proč jsme je diskli a co se nesmí. Provozujeme to takto již dva roky a většinou se lidi ještě hrozně omlouvají, že to nevěděli a že je jim to blbý … Recidiva 0%. V posledních závodech již bylo takových případů 1-2 (a to je tam kolem 100 lidí, co vidí mapu poprvé). Podle mne je tohle dostatečné řešení.

  * pro techniky: hledáme extrémy druhé derivace rozdílu mezi časem běžce a průměrným časem prvních 5ti závodníků.
  pro netechniky: hledáme místa, kde se výrazně snížila ztráta na ty nejlepší v kontextu celého závodu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: