Mistrovská klasika 2013, Rejvíz

Letošní šampionát se u mnohých asi nevyhne srovnání s rokem 2004. Tenkrát se běželo na straně přivrácené k Mechových jezírkům, letos směrem na sever od Rejvízu. Pořadatelský tým letos nechal zmapovat zcela nový kus lesa a od počátku do konce připravoval technicky povedené mistrovství. Počítačově nadanější běžci si mohli pohrát i s netradičními webovkami 😉

Jižní část Rejvízu v roce 2004 byla malinko divočejší a skalnatější. A možná i proto, že to bylo moje první dospělácké mistrovství, přišla mi trať náročnější než ta letošní. Severní strana není typicky drsným horským lesem a stavitelům tratí úkol vůbec neulehčovala. Delší postupy s volbami se hledaly hůře a příběh ke shromaždišti odlišných alternativ také mnoho nenabízel (oba dny byl téměr totožný). To si vynutilo i stavění podivných umělých předsběrek, které mnohé závodníky nepotěšily. Toť je pár negativ, které ale v mých očích přebíjí odvaha a práce udělat mistrovství ve zcela novém lese a na nové mapě. V Česku bohužel máme skvělých terénů poskrovnu. Třeba takovou bombu, jakou ten samý víkend běželi na mistrovství ve Švédsku, u nás bohužel nikdy nepoběžíme: Mapa s GPS

Kratší nebo delší trať? Asi záleží na straně pohledu z výsledkové listiny. Ti vepředu budou vždy preferovat raději delší čas 😉 Letošní mužská elita (a nejen ona) měla výrazně podhodnocené tratě. Většina reprezentantů to tušila již před startem. Sobotní kvalifikace a pohled na rychle průběžný les nás utvrzovala, že pokud stavitel nemá nějaké eso v rukávu, poběžíme k 85 minutám.
Pořadí v mužská elitě bylo od počátku vyrovnaným soubojem o vteřinky, do kterého ale výrazně zasáhly dvě „nenápadné“ kontroly poblíž dvou jasných potoků. Mokrá vodní jáma (K4) a bažinka v hustníku (K14).
Na K4 výrazně chybuje např. Král, Kubát či Chromý, na K14 Král, Procházka, Dlabaja či Chromý.
Najít tyto i všechny ostatní zvládnul pouze jediný muž startovního pole a zasloužený vítěz Honza Šedivý. Který na závěr korunoval své vítězství i nejlepším časem na 20ti minutové závěrečné volbě.

Mě výsledek z kvalifikace přisoudil startovní pozici uvnitř pragováckého sendviče. 4-minutový startovní interval nedával příliš možností na seběhnutí závodníků, ale nakonec jsem se kupodivu s oběma soupeři potkal. Na 13. kontrole držím těsné vedení a při náběhu do dohledávky 14. kontroly míjím Beta, který ji tam 2 minuty hledal. Bohužel tento matchball ale neproměnuji a sám kontrolu hledám 2,5 minuty a na K15 ztrácím zbrklostí další půl minutu. Při odběhu na dlouhý postup k druhému konci mapy (K17-K18) slyším už ke kontrole sbíhat Šéďu. Na dlouhém postupu zkouším risk a původní variantu rovně přehodnocuji na delší popoběhnutí po rychlém asfaltu k získání snad nějakých ztracených sekund zpět. Ale následné stoupání je pak hodně hodně dlouhé. V půlce kopce se z traverzu připojí Šéďa a mé zakyselené nohy už nemají sílu ho v druhé polovině kopce následovat.
Celá mapa v 2Drerun
Při výběhu ke kontrole už nevěřím, že je ještě ve hře dobrý výsledek a motivace klesá. Velké chyby a příliš krátká trať na jejich nápravu. Ale na závěr závodu skvělá atmosféra (i v tomto chladném jesenickém počasí) a početný dav u doběhu mě vyburcuje k poctivému finiši a s překvapením získávám i poslední medaili. Sláva vítězům, čest poraženým, díky pořadatelům. Kvůli těm pár minutám se svět nezboří 😉

A díky kuchařům a všem zúčastněným tuňákům 😉
Společná oddílová večeře, těstoviny s tzv. omáčkou Magnuse Glanneforse (druhého největšího talentu počítačové hry Orienteering Manager, více informací Club Manager Daniel Hájek)

Web závodu s výsledky i fotkami

Advertisements
Categories: Orienteering | Tags: | 1 Comment

Post navigation

One thought on “Mistrovská klasika 2013, Rejvíz

  1. anonymous

    Petr writes:Ty vole, ta švédská klasika – to je fakt mazec!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: