Z tisku: O velkých trenérech a velkém závodníkovi

Ačkoliv teď denně pročítám stovky stran k závěrečné státní zkoušce a oči i hlava skoro neunesou více, stejně večer před spaním neodolám tradičnímu pročtení novinek z webu worldofo.com, abych věděl, co nového se událo mezi "lesem, mechem, kapradím" 😉

Ruský trenér Mikhail Vinogradov (v poslední sezóně trénoval Halden) zpovídá dvě světové hvězdy a poodkrývá zákulisí jejich práce a vztahu s trenéry. Zvláště mě zaujalo vyjmenování 3 nejdůležitějších dovedností trenéra/trenérského týmu.
Z mé strany naprostá shoda s jejich názorem. O velkých výsledcích nerozhoduje jen těžký trénink.

Helena Jansson (Celý rozhovor)
(1) Open and direct communication.
To be able to discuss all things of importance, from all aspects, is a key. It is also the foundation when you get insight into another person, and it is essential that my coach knows who I am and how I work.

(2) Curiosity.
In order to become good at something you need to strive forward all the time, and to be curious about what aspects of yourself you can improve. I aim never to stand still, and I love that my coaches share this belief.

(3) Quick reactions.
I am happy to make mistakes, but I hate doing the same mistake twice. Eyes open for improvement all the time, and a short way from the discovery of something not working well until you fix it is key for me.

Anne Margrethe Hausken Nordberg (Celý rozhovor)
My personal coach:
(1) Knows how to communicate and support in any situation
(2) Knows the game of both elite sport and family life
(3) Can give meaning to any training: It is nice to feel that you work together with someone who really wants you to succeed.

A další zajímavý střípek z života Thierryho Gueorgiou. Rozhovory s ním by vydaly na solidní metodickou příručku, posunul přístup k tréninku a závodění do jiné dimenze. Ona ta kniha taky měla před pár lety opravdu vyjít (pracoval na ni s Honzou Skřičkou). Uvidíme, jak to dopadne…
Tady je takový zajímavý moment a koment 😉

Advertisements
Categories: Orienteering | 1 Comment

Post navigation

One thought on “Z tisku: O velkých trenérech a velkém závodníkovi

  1. anonymous

    Mike Vinogradov writes:In fact, I have been Halden SK main coach for two seasons (2011 and 2012).More interviews with topic 'Top coaches in elite Oreinteering' are coming from Simone, Tatiana, Daniel, and other top-runners.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: