Na bedně od whisky. Ale v krku sucho mám.

Jeden a půl dne nás dělilo od doběhu Oringenu a startu Skotských šesti-denních. Naštěstí to bylo co bys kamenem dohodil a zbylých 15 hodin dojel autem a přes moře přeletěl letadlem. Takže jsme to s přehledem zvládli i s krátkou přestávkou na spaní :whistle:

Tradiční Scottish 6 Days se konaly v kraji Moray proslulém výrobou whisky. A mimo to, se zde konaly již dvě mistrovství světa v orientačním běhu (1976 a 1999).
A protože přesně za dva roky tu bude MS do třetice, dostali pořadatelé za úkol otestovat sebe i závodníky organizováním Euromeetingu (ten se koná vždy s dvouletým předstihem v terénech MS). Takže 6-denní i Euromeeting přijel komentovat známý a oblíbený Per Forsberg a nízkonákladovou televizní produkci dělal náš Karel Jonák. Ale GPS tracking poskytoval bohužel Trac-trac, který asi zamrznul po MS v Dánsku v roce 2006, takže jeho software je možná dobrý jen k nalezení ztracených závodníků. Kuriozitkou byly i vestičky na GPS jednotku. Tradiční sportovní podprsenku doplnil nedávný módní výstřelek ve stylu Boratových plavek. Otestoval jsem obojí, na výkonnost to kupodivu nemá vliv 😉
Detailní pobřežní terény
Zatímco účastníci 6-denních si užívali vesměs hezký a obtížný orienťák ve vrstevnicových detailech na mořském pobřeží, Euromeeting to měl v terénech vysočiny trochu slabší, přestože terény v okolí Inverness mají tu nejvyšší obtížnost, jak dokazují tréninkové mapy pro MS.

3-etapové klání Euromeetingu se zahájilo sprintem v na první pohled komplikované změti uliček. Zvládl-li se ale závodník soustředit a špatně neodbočit, tak volba postupu nerozhodovala. Uličky nebyly slepé, a tak se nebylo kde chytit do pasti a varianty vycházely velmi podobně. Náběh do otevřené těžební oblasti byl hezkým zpestřením. Oringenem zpomalené nohy mě donesly na 12. příčku se ztrátou 37 sekund. Ostatní naši kluci bohužel více chybovali. (web závodu s výsledky, GPS, fotkami atd…)
Mapa a postupy vítězného Martina Hubmanna
Middle měl být prý vrcholem závodů, ale utrpěl jak jednoduchou stavbou, tak početným startovním polem. Elita ze 6-deních závodů tak z Euromeetingu vyběhla na stejnou trať. 150 lidí v minutovém intervalu vyjelo pěkné chodníčky. I malá 10 vteřinová zaváhání byla v tomto dostihu v konečném pořadí dosti znát. Velkou formu potvrdil Wiliam Lind, který už na Oringenu „sekundoval“ Thierrymu, a urval vítězství s náskokem 30 vteřin. Z Čechů nejlíp Kody na 5. místě. Já jsem skončil 14.
GPS tracking – červená skupina (10 posledních startujících dle WRE)
V následný den volna jsem si spravil orientační styl proklusnutím páté etapy 6-denních. Pravděpodobně i nejlepší etapy vůbec. A zajeli jsme se podívat na Delfíny, kteří nežijí jen v okolí Inverness, ale v okolí celé Británie, což jsem vůbec netušil. Ale tuleni se nám neukázali 😦 Další parta vyrazila do destilérky, kterou ale nenašla. O to byla větší motivace vylézt na bednu při závodech sponzorovaných výrobcem whisky. Vítěz Eurometingu byl určen součtem všech tří závodů a 17 km dlouhá klasika by měla rozhodnout zatím vyrovnané pole.

Video zachycující atmosféru závodů

Na klasice nás čekal různorodý terén protkaný bažinami, detaily v dunách a zarostlý svah. Opět minutový startovní interval. Taktika byla jasná: provést maximálně dobrý start a doufat, že někoho doběhneš a nebudeš doběhnut. Skupina určitě běží o něco rychleji než osamocený závodník. A jak jsem právě napsal, tak se i stalo. Asi mi hvězdy přály či to Jardovo číslo 68 na mé hrudi mi dalo sílu vznášet se nad měkkými bažinami a v průběhu závodu jsem doběhl asi 10 lidí, ti silnější vydrželi tempo až do cíle. Tento vláček pak obsadil 1. až 5. místo. Ač "nejhorší" pátý skončil Honza Petržela, tak musím s obdivem podotknout, jak si v závěru počínal mimořádně aktivně a statečně, přestože je teprve čerstvým seniorem. Trať byla zajímavá a náročná, postupy vybízely k různým volbám. S dostatečnou silou v nohách bylo vesměs nejlepší držet se čáry, taková byla moje taktika.
Celá mapa
A pak přišla dvě zklamání zájezdu. Nejprve jsme nevyhráli žádnou whisky a pak ani slavný BT Kody neukázal na bedně pozadí.
Bylo příjemné si po roce opět stoupnout na nejvyšší stupínek. Ačkoliv to nebylo MS, byla to pro změnu dlouhá a náročná klasika.
A dál se jsme se rozprchli poznávat Skotsko. Tady je moje fotografická upoutávka a tipy na výlety pro léto 2015 nezahrnující nejznámější atrakce 😉

…tak poslední mezinárodní závod sezóny je za mnou a po čtyřech měsících v zahraničí jedeme domů. Na podzim opět na viděnou v českých luzích a hájích :hat:

Categories: Orienteering | Tags: | Leave a comment