Slepýma na východě, ostrýma na západě

Studia i práce stále nad hlavu, ale víkendy naštěstí stále patří orienťáku. A protože jsem tentokrát závodil v cizině, tak pro změnu budu psát česky :p

CESOM 2012
Po roce návrat na místo činu. V únoru 2011 zahájila repre svou přípravu v písečných dunách ve slovenském Šaštíně. Desetikilometrovou jsem téhda prolítl v průměru 4:18 min/km, přesto všechno jsem si stále užil technického orienťáku. A tak když se letos objevila možnost potrénovat opět v tomto terénu, neváhal jsme vyrazit na CESOM 2012.

Pořadatelé z Kobry Bratislava servírovali ve dvou dnech middle, sprint a long. Všechny tratě byly hodně běžecké a rychlé, a tak bylo nutno v chladném počasí pořádně roztočit motory. A dokonce se rozdávaly body do Světové rankingu. Kobra uspořádala i v mrazivých podmínkách hezké závody.

Celá mapa longu, 18 km v průměru 4:19 min/km (GPS křivka Štěpán Hrobař, modře já)
V součtu časů se pak v elitě seřadila čtveřice českých reproušů – Dlabaja, Šedivý, Procházka, Chromý.

Nominační závody pro mistrovství Evropy
Jestli CESOM byl jen rozcvičkou, tak nominačky české reprezentace ve Švýcarsku byly již jasným zahájením sezóny. Závodní program byl docela krutý – 5 závodů ve 4 dnech: 3 km test na dráze, dvoukolový sprint, long a middle.

Testování na dráze se běželo metodou odstupňovaného bodování za dosažený čas. Mou taktikou bylo za rozumný počet bodů hlavně pošetřit síly do dalších závodů. V maratonkách zaběhnutý čas 8:50 byl potěšující.

Další den odpoledne nás čekaly dva sprint. První kolo s intervalovým startem a druhé s hendikepovým. Což s malými rozdíly z prvního kola znamenalo následně bohužel především mačkanici u kontrol a zkažené dojmy většiny závodníků z jinak hezky postavené tratě. Vojta Král dobyl stupně vítězů, já jsem po velké chybě v závěru skončil až 12.
Mapy Jana Procházky – 1. kolo, 2. kolo.

Ranní pocity v nohou nenasvědčovaly před longem ničemu dobrému. Ale má motivace byla dost silná a chtěl jsem si na úvod sezóny vyzkoušet momentální formu, k čemuž se ideálně hodil tak silně obsazený národní závod, který k přípravě na MS využilo několik reprezentačních týmů.

Celá mapa longu (červeně Jan Procházka, modře já)
Od první minuty to bylo z mé strany trápení. Hned v úvodu trati přišly zásadní volby postupů. Má řešení byla spíše průměrná a znamela ztráty do 1 minuty. U 3. kontroly jsem ale poprvé zahlídl Honzu Procházku startujícího 2 minuty přede mnou. Volba postupu na 4. kontrolu nás ale rozděluje. Na 11. kontrole ho však znovu doběhnu a od té doby běžíme již v těsném kontaktu, což mi dost pomohlo udržet nasazení a přemoct únavu. Výsledek v cíli byl pak neočekávaně dobrý – 4. místo. Ještě o příčku výš skončil Honza Šedivý, který pro změnu doběhl Adama Chromého. Výsledky českého týmu.

Posledním závodem náročné série byl middle. Trochu nečekaně jsme si zaběhli velmi rychlou a nepříliš těžkou trať v lese s perfektní viditelností. O to víc ale bylo znát každé zaváhání a tak mé dvě 40 vteřinové chyby znamely velký pád výsledkovou listinou. Nejrychlejší byl opět největší rychlík nominaček Vojta Král. Mapa middlu. A výsledky na webu reprezentace.

Nominačky ve fotkách – fotogalerie Lally Dickforse na facebooku.

Nominaci na mistrovství Evropy ve Švédsku si nakonec vyběhlo 7 mužů a 6 žen. Tomáš Dlabaja, Adam Chromý, Štěpán Kodeda, Vojtěch Král, Miloš Nykodým, Jan Procházka, Jan Šedivý. A Ivana Bochenková, Iveta Duchová, Michaela Gomzyk Omová, Vendula Klechová, Jana Knapová a Dana Šafka Brožková.

Categories: Orienteering | Tags: | Leave a comment