Nominováno do Francie

Posledních 14 dnů bylo ve znamení docela pestré přípravy na nominační závody na MS. Krátce po MČR na krátké trati jsme odletěli s Žokejem do Finska a strávili skvělých 5 dní ve městě Orimattila u kamaráda Tuukky Tuomaly. V loni na podzim se zde běželo finské mistrovství na middlu (Thierry skončil až 4. ;). Terén náročný jak na běh tak na mapu byl dobrým rozehřátím na Francii.

Na Jukole jsem si dal pak 1. úsek a díky mnoha fárstám, které neustále míchaly pořadím a běžci okolo, jsem si užil výborný orienťák. Samozřejmě i rychlé nohy dostaly uplatnění, sice jsem startoval "už" z 3. řady, přesto mi trvalo asi 2 minuty běhu než jsem se zařadil na čelní pozici vedle Beta. Nemít hned začátek na 1.kontolu dlouho po cestě, tak předběhnout takovou masu lidí někudy lesem by asi ani nebylo možné 🙂 A protože jsme byli po dvou úsecích stále před Kalevanem Rasti, mohli si Žokej na "dlouhé noci" zaběhnout pár minut společně s Thierrym, který dalším neuvěřitelným výkonem posunul Kalevan z 25. místa na 1.!

A pak po Jukole jsme se vydali se Šéďou, Lukem Bartákem a Ondrou Pijákem do Francie připravit se na nominační závody. Kluci Slováci na závody ladit nemuseli a tak se krom map mohli věnovali i zajímavým výběhům do horského okolí 😉

Závody MS se letos běží na jednom velkém horském hřebenu. Terén je místy téměř neběhatelný a někdy i nezmapovatelný (organizátoři dokonce žádali výjimečné měřítko pro klasiku 1:10 000 a většina závodníků i tak běhá s lupou). Problémem je, že většina map obsahuje také dost chyb. Terén se jinak dá přirovnat ke Slovinským OO Cupům.

Český tým začal závodem na middlu, který se běžel ve velmi těžké části mapy Le Revard. Očekávaný průměr na kilometr 9 minut! Mapa i trať závodu byla na místní poměry docela regulérní (například Norové běželi nominačky na opravdu hodně špatných mapách…). Po několikadenní přípravě jsem si věřil a běžel tak docela ofenzivně, což byla ale chyba. Naopak se vyplácela velká rozvaha. A tak jsem dvakrát skončil v 5ti minutové chybě, protože v tomto terénu se téměř nedá najít ani v blízkosti kolečka, protože mapa obsahuje jen tak polovinu věcí. Se závodem se dobře poprali jen 3 kluci – Chrobák, Eda a Bet. Všichni ostatní příliš závodili a hodně chybovali. Místní terén vyžaduje zcela jinou taktiku než jsme zvyklí.

Celá mapa
Chyba na 3.kontrolu – už známý prostor z modelového tréninku den předem, běžím po paměti do žlutého závrtu ale nehlídám mapu, závrt minu a jsem kompletně ztracený. Chyba na 7. kontrolu – míjím závrt a přibíhám do obrovské nové paseky a na velkou cestu po těžbě dřeva, netuším, kde jsem. Na mapě byla před těžbou jen malá pěšina…

Další dva dny jsme běželi společně se Švýcarskou repre. Na sprintu jsem podal průměrný výkon s několika chybnými volbami (volby se ale lišily v průměru jen o 2-3 vteřiny). S Čechů běžel nejlíp Kody a dal mi 2 vteřiny, ostatním už se příliš nedařilo. Vyhrál s obrovským náskokem Daniel Hubman, který běžel půl trati Kodymu na záda.

Celá mapa
Největší ztráty na postupech na 11., 12. a 14. kontrolu.

Posledním závodem byla klasika, kde jsem ale neusiloval o nominaci. Závod jsem ale chtěl odběhnout dobře, bohužel jsem nemohl najít už druhou kontrolu – kámen v hustníku, který byl ale ve skutečnosti někde v bílém lese, a tak jsem dost brzo ztratil motivaci, bez které to v tomto terénu opravdu nejde. Švýcaři byli o mnoho lepší než my. Francouzi naštěstí neběželi. Měli své nominačky ve stejnou dobu ve Slovinsku – middle distance (s postupy tradičního vítěze).