Na akádě vyhrál Kobřík…

Ale než se dostanu k senzaci z titulku, ještě se vrátím k týdnu a půl, který jsem strávil ve Francii.

Česká reprezentace a podobně jako i mnoho jiných odjela na druhé soustředění do Francie připravovat se na letošní MS. Celá akce byla velmi poučná a přivezli jsme si spoustu cenných lekcí. Dva krátké tréninky na rozmapování a hop do závodů.

Sobotní middle byl na místní podmínky docela mírumilovný. Pro lepší představu vypadá terén pro MS tak nějak podobně jako nejdrsnější místa na slovinských OO-cupech, ale mapy obsahují mnoho chyb.

Nemůžu říct, že by se mi závod úplně podařil, ale výsledek byl uspokojivý, protože chyb se dělalo opravdu hodně. Na 7. kontrole mě doběhl Švéd Olle Böstrem (pro švédský tým to byl nominační závod). Olle byl až po 11. kontrolu iniciativnější, ale běžečtější a kopcovitější závěr naopak zas svědčil mě. Olle nakonec dosáhl i nejrychlejšího času dne, já jsem skončil 4.

Celá mapa s postupy

Nedělní klasiku označil Thierry Gueorgiou jako svůj nejdůležitější závod v přípravě na MS. A já jsem měl to štěstí (nebo smůlu?), že jsem jednu hodinu tohoto závodu absolvoval s ním. Jenže poté co mě o půl hodiny doběhl… A že vůbec doběhl spoustu závodníků. V jednu chvíli za sebou táhnul snad 10 vagónků. Thierry trať běžel opravdu profesorsky a v jeho podání to vypadalo najednou velmi jednoduše. Správně podle mapy nacházel v neběhatelném lese běhatelná místa a nebál se hodně obíhat. Závod vyhrál o 12 minut (pominuli švéda Holberga, který byl sice druhý o 9 minut, ale 2/3 trati běžel za Thierrym). Mapa byla v měřítku 1:15 000, za běhu ne moc čitelná a generalizovaná. I Thierry udělal několik větších chyb v dohledávkách.
Trať s postupy Daniela Hubmanna

V pondělí jsme pak vytvářeli mapu a odpočívali u jezera (bylo nádherných 30°C). V úterý v zimě a dešti trénovali a ve středu v deseti centimetrech sněhu se už jen pár odvážných vydalo s mapou do lesa (terény pro MS leží v nadmořské výšce 1100-1300 m).

Český tým jel pak domů a já s Ájou jsme vyrazili na mistrovství Francie na middlu a ve štafetách podpořit naše kluby – malou vesničku Puymirul a obrovský Lyon. Šampionát probíhal u města Mety (Metz) blízko německých a lucemburských hranic.

Ve čtvrtek jsme si zaběhli hezký sprint v historickém centru Met. Po středečním sněhovém dobrodružství nebylo ani nutné se příliš rozehřívat, protože teploměr již znova ukazoval úmorných 30°C 😉

Middle se pak běžel na hodně zelené mapě, naštěstí s dostatkem cest, takže záleželo především na volbě taktiky 😉 V reálu ale okraje hustníků nebyly příliš znát a občas i zmátla nově vyjetá cesta, takže chyby se dělaly. Skončil jsem třetí 2 minuty za Philipem Adamskim (Thierry neběžel, protože se stále jen připravuje na MS).
Celá mapa

Závodem roku pro celou Francii je takové speciální mistrovství štafet. Jsou 4 kategorie (=4 ligy, princip sestupů a postupů z nejvyšší do nejnižší jako třeba ve fotbalových ligách). V nejvyšší lize má štafeta 8 členů a v týmu musí být určitý počet veteránů, dětí, žen, můžu apod. Úseky se liší délkou a obtížností.

Moje vesnička Puymirol letos běžela 3. ligu a chtěla postoupit do 2. ligy (před dvěma rokama jsme již 3. ligu vyhráli, ale byli jsme disk, takže jsme naopak spadli do 4. ligy). Našimi největšími soupeři byl klub O´Jura s novou posilou Francois Gononem (který se do Jury přestěhoval, aby tam trénoval na MS 2012, které se běží na hranicích Švýcarska a Francie).
Ája na diváckém úseku v žlutém (dle Francouzů v jablíčkově zeleném :)) dresu Lyonu, který bojoval o vítězství v první lize!

Mapa mého úseku. Třetí liga, takže jednodušší orienťák, ale docela fyzicky náročná trať, jsem si říkal, že asi takové drsné kopce by mohli Kobříka čekat v úterý na akádě v Divoké Šárce.

V 11:37 pak pod velkoplošnou obrazovkou na náměstí v Puymirolu propukly bohémské oslavy a všech 300 obyvatel Puymirolu zapíjelo bronzovou medaili svého týmu a postup do druhé ligy!

O dva dny později přichází den D, kdy Kobřík vyhraje na české akádě!

Protože České akademické hry nechtěla žádná VŠ uspořádat, tak si loňský rok zopakovaly ČVUT a ČZU. Orientační běh se zúžil na jeden závod, který se měl běžet v Divoké Šárce. Stará mapa prostoru budila trochu hrůzu. Nakonec musím říct, že to ale byla nejlepší akáda, kterou jsem běžel (ale běžel jsem za 7 let studia jen 3 :rolleyes:, Brno 2008 a Prahu 2010) ale to především proto, že před tím byly dost pochybné mapy ačkoliv hezky zvolený terén. Letos se naopak mapař i stavitel vyznamenali a v rámci nabízeného prostoru udělali kvalitní závod.

Naopak z pohledu do mezičasů zdá se, že Kobřík neměl svůj den. Ale podobně jako já jsem ve Francii ucítil svou šanci, když mě doběhl Thierry, tak možná i Kobřík ucítil tu svou, když doběhl Radima Perknovského, který ho určitě velmi lstivě oběhl již v samém úvodu trati (řekněme kousek za mapama) a Kobřík se rozhodl navázat na svou uměleckou prvotinu homevidea s názvem Follow Me a pustil se do jeho pokračování s názvem Follow You. V tomto 3D snímku se snad brzy dozvíme i to, co stálo za vynecháním jedné kontroly na trati (č.16).
Celá mapa

Vrchol celého mistrovství (samozřejmě po tradičně skvělém spíkrovi) přichází v okamžiku Kobříkova vítězství v tombole 😉

Nejrychlejší na tratích byla Lucka Krafková a já. Sice jsem v cíli měl docela velký náskok nad ostatními v pořadí, ale spíše proto, že se kluci se vychybovali. Tentokrát to v mých nohách moc nebylo. Závěr závodu ale byla správná horská chuťovka. V tradičním akademickém dvojbloku – OB + atletika, jsem pak další den v závodě na 5 km měl co dělat, abych vůbec rozhýbal bolavé nohy. Správným hrdinou byl ale Michal Henek, který netroškařil a přihlásil se rovnou do desetiboje!

Categories: Orienteering | Tags: | Leave a comment