MS 2010 – zhodnocení

Slavnostní zahájení mistrovství světa pro "oblast Klaebu" proběhlo za tónů Smetanovy Vltavy u lyžařské chaty Gjenvolhytta nedaleko Trondheimu. Česká vlajka stoupala vzhůru za vokálního doprovodu České hymny.

Poslední teoretická příprava večer před závodem. Obvykle následovaná sladkou tečkou od výborné kuchařky Zuzky Macúchové.

V cíli po kvalifikaci sprintu. Pocity byly velmi špatné. Zdá se, že místo formy přišel útlum.

Celá mapa. Mapa s tratí kvalifikace sprintu (běželo se bez GPS). Červeně mé postupy, modře lepší varianty.

Záznam GPS. Trať finálového závodu nebyla příliš překvapením. Teoreticky jsme byli připraveni dobře. (Podobně jako i jiní – např. Fabian Hertner). Trať byla především o rychlých nohách. A prvních 6 závodníků dělily jen 4 vteřiny!!! Skončil jsem daleko za nimi na 27. místě se ztrátou 1,5 minuty. Nohy neběžely.

Celá mapa. Mapa s tratí kvalifikace middlu (běželo se bez GPS). Červeně mé postupy. Ačkoliv jsem chtěl běžet opravdu pečlivě odmapovaný závod, udělal jsem hned na první kontrole zářez na 1:40. Uklidňoval jsem se Radovanovýma slovama, že ve Švédsku na MS se postupovalo s 5ti minutovou ztrátou. Kolem 1.k. byla mapa asi trošku divná, protože i s touto chybou jsem měl 15. mezičas z 30. Ale s chladnou hlavou jsem mohl chybu zredukovat na 30 vteřin. Znova ve stresu jsem řešil dlouhý postup na 4. kontrolu, který jsem běžel "jen tak někam", neschopen se rozhodnout pro konkrétní variantu a ztratil půl minuty. Na 5. kontrole se ke mně přibližuje o 2 minuty později startující Hubmann, ale je mi trapné viset, i když už nade mnou visí nebezpečí vyřazení. Postup na 6. k. běžíme rozdílně, ale ke kontrole přibíháme společně. Na obtížně vypadající 7. kontrolu běžím raději za ním. Na seběhu z kopce už jdu opět sám, ale chybuji a ztrácím 25 vteřin. Na "přespoláku" do cíle trpím a tiše doufám v postup. Nakonec 7. místo a ztráta 3:11 mi dodávají trochu optimismu, že by tohle MS nemusel skončit úplně špatně.

Záznam GPS. Po finále na klasice bylo jasné, že middle půjde do původně nečekaného prostoru východně od arény. Tento les připomínal spíš zarostlé Estonsko než-li Norsko. Samotná trať nebyla příliš těžká, ale chtělo to umět běhat v terénu s podrostem a větvemi pod nohama a nebát se to pořádně řezat. To mi zrovna moc nešlo. Ale po čtyřech dnech lehkého tréninku se cítím mnohem líp než na začátku mistrovství. Moje 18. místo bylo takovým průměrným výsledkem. Zato zážitek z trati mě dost zklamal. Vždyť jak hezký a náročný byl třeba middle na MS v Česku, trať o které se mluví ještě několik let poté a člověk má chuť si ji zaběhnout znova a znova… Bohužel, tady se běhali nádherné kvalifikace, ale finále a štafety byly podřízeny aréně a divákům. Jenže neocenil by divák-orienťák (jiní ani v aréně u města nebyli) taky především nevšední OB zážitek?[/URL]

Doběh do cíle prvního úseku štafet. Šesté místo, ztráta 21 vteřin. Mise splněna. Hon za medailí pokračuje. Společně s Betem na druhém úseku a Bingem na třetím necháváme v lese všechno. Bohužel to opět o kousek nestačí a končíme pátí.

Záznam GPS – 1.,2. a 3. úsek Záměrem pořadatelů bylo zřejmě co nejméně roztrhat pole závodníků. Na prvním kratším úseku postavili jen 2 farsty a používali lehké kontroly jako kupka na kopci apod. Zvláštní. Na 2. a 3. úseku naštěstí přibyla jedna náročnější smyčka. Mužský závod byl nesmírně vyrovnaný a téměř do konce soupeřilo o medaile 7 týmů. Opět se stala jedna nečekaná věc. To, o čem se jen tak vtipkovalo před závodem, se opět stalo. Thierry opět málem nedoběhl do cíle, když v závěru téměř vynechal kontrolu. Dle Binga byl ale jinak v lese jednoznačně nejlepší a snad neporazitelný. Vyhráli Rusové, Česko v boji o bronz podlehlo Švýcarsku a zavěšeným Britům.[/URL]

TELEVIZNÍ REPORÁŽ Z MS

Co stálo za špatnou běžeckou formou? Zdá se, že to bylo příliš velké množství intenzivních tréninků a závodů v závěrečné přípravě po nominačních závodech. Nedržel jsem se osvědčených věcí a experimentoval. Tak snad ponaučení do příště. Letošní trénink jsem si vedl "amatersky" sám na základě svých zkušeností. Po MS jsem se opět domluvil na spolupráci s Honzou Kalendou. Tak snad společně zamíříme správným směrem.

Categories: Orienteering | Tags: | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “MS 2010 – zhodnocení

1. anonymous

Caba writes:Hlavu vzhůru Olafe, podle záznamu štafet za Tebou celý první úsek visel Emil Wingsted!Cába

2. dlabaja

Ty 4 dny odpočinku mezi kvalifikací middlu a pak finálem middlu a štafetama mi hodně pomohli vyhrabat se zase trochu nahoru. V ty první dny MS jsem byl dost v útlumu.