MS 2009 – ŠTAFETY

Letošní štafetový závod štafet se běžel hned následující den po obou sprintech a předchozím finále na middlu a to byl hlavní důvod proč jsem na letošním MS nechtěl běžet middle. Nevěřím totiž, že bych ve třech dnech zvládl perfektně zaběhnout 4 náročné závody jako třeba Daniel Hubmann. A právě štafety byly prioritou letošního mistrovství. První úsek byl navíc výrazně kratší než následující dva, a tak odpočatí Bet s Bingem si vzali na starosti větší díl práce.
[/IMG]
Foto: Ondřej Švirák
Poté co jsem si na jaře několikrát první úsek zkusil, cítim se být především takticky dobře připravený. A tak jsem to hned na začátku nakopnul tzv. "na Beta". Neohlížel jsem se na ostatní a na čele balíku míříl ke své jedničce. Plošinka v polootevřené oblasti ve mě budila dost velký respekt, ale řádně jsem ji pojistil a stále razil s náskokem první. Třetí kontrola byla opět výrazně rozfárstovaná a nejen na prvním úseku, ale i ve zbytku závodu výrazně promíchávala pořadí. Společně se Švédy a Finy na ní navíc necháváme půl minuty. Ale to bylo jediné záváhání v jinak perfektním závodě.
http://files.myopera.com/dlabaja/files/MS-s.jpg[/IMG][/URL]
Zbytek závodu běžíme společně, ale netušíme, jak jsme na tom. Kousek před druhou televizí dobíháme Rusa a v prudkém stoupání, které sledovala televizní kamera, vidíme před sebou všechny ostatní závodníky. Po diváckém úseku následovala nepříjemná polootevřená pasáž použita již ve finále middlu. Ta dělá znova mnoha závodníkům problémy. Opět vyžeru dlouhou fárstu, ale parádně si ťukám třetí kontrolu od před cílem, díky Betově radě po zkušenostech z middlu. Skupina se kterou jsem běžel prakticky celou trať naopak se naopak ztratila na své kratší variantě a tak dobíháme do cíle společně. Je to sice až druhá desítka, ale vím, že se karty brzy obrátí na naši stranu. Po 10 minutách na druhém úseku již je Česká republika společně se Švédy na druhém místě. A tak se začalo psát velké drama.
[/IMG]
Bet běží jeden ze svých životních závodů. Je touha po úspěchu je obrovská. Mimo to také tmelí tým před závodem a když padá v cíli vyčerpáním, jsem na něj opravdu hrdý.

Podařilo se nám, co jsme si vysnili, Česká republika bude na posledním úseku bojovat o medaili. První vybíhájí dva mistři světa Gueorgiou z Francie a Khramov z Ruska, minuty za nimi Bingo se švédem Martinem Johanssonem, který s českým týmem letos strávil dva tréninkové kempy a je Bingovým oddilovým kolegou z Mory. Minutu za námi Norsko. Finsko a Švýcarsko ztrácí další minutu a půl.

Už prvních deset minut zcela mění situaci. Khramov se ztrácí je až pátý. Naopak v čele je Johansson následovaný Francouzem. Bingo s Norem jsou minutu za nimi. Poté se celá čtveřice téměř seběhne. Bingo ani netuší, že už má zbytek tratě shodný s Thierrym. A v hustníku si jde svůj postup, těsně míjí kontrolu a skupina mu malinko cuká. Tohle jsou poslední zprávy, které máme z rozhlasu od Pera Forsberga. Nasleduje 15 minut, kdy nikdo na shromaždišti netuší, co děje. GPS signál závodníků se zastavil, opět další porucha? (navíc Bingova GPS se zasekla už dříve) Nepříchází žádné zprávy z radiokontrol. Na televizní kontrole se objevuje jako první až "páté" Švýcarsko. Situaci má ozřejmit divácký průběh. Jenže tam nepřibíhá nikdo z očekávaných borců. Přibíhá Merz, poté Khramov, Haldin… V tu chvíli zazvoní Radovanovi telefon, volá z Česka Tomáš Slováček, že mu před chvíli volal Bingo, že jsou v lese u zraněného Martina Johanssona. Zbytek příběhu už asi všichni znáte. Martin měl probodnutou nohu do hloubky 10 cm, naštěstí větev nezasáhla tepnu. Život je vrtkavý, ještě 5 minut před nehodou vyvolával hlasatel obhajobu zlaté medaile pro švédský tým po 6ti dlouhých letech. Nakonec čtyři vedoucí týmy přerušili 15 minut před cílem svůj závod a zlato získává až ten páty. Dle IOF je taková výsledková listina v pořádku. Já si to nemyslím, ale je mi jedno. Martin se dostal včas do nemocnice a v neděli se přišel za námi osobně podívat a poděkovat svým zachráncům na banket, společně s celým švédským týmem. Tento závod byl závodem s velkým Z a zanechal v každém spoustu emocí a věcí k přemýšlení.
[/IMG]

Advertisements
Categories: Orienteering | Tags: , | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: