Oringen – 3 x světový pohár aneb z bláta skoro na bednu

Letošní Oringen konečně dosáhl na svůj ambiciózní cíl čili přivést na start celou světovou špičku. V minulých letech neumožňovala nabitá sezóna skloubit kvalitní přípravu na MS s prázdninovými závody a tak se řada hvězd vyhýbala prestižní (a finančně zajímavé) kategorii SuperElit na Oringenu. Letos byl Oringen poprvé součástí světového poháru (a tudíž téměř povinný). Ale jen 3 z 5 závodů. Příští rok bude nabídka dokonce mnohem lákavější a na celý program SuperElity zůstanou pravděpodobně úplně všichni. Poběží se 3 x světový pohár a pak jen jeden finálový závod, který rozhodne o vítězi 6000 EUR, hmm 😎

Tohle je ukázka terénu ze staré mapy. Vypadalo to, že nás nečeká nic moc atraktivního. Uvážíme-li navíc, že první etapa se běžela s hromadným startem, vypadalo to skoro, že nás čeká nezáživný "hon na lišku" v placatém a čistém terénu ala Vracov…

1.závod – LONG S HROMADNÝM STARTEM
Prvních 55 minut patřilo třem kratším okruhům, kde byla použita rozdělovací metoda. Takový závod jsem za poslední rok běžel ve Skandinávii třikrát, jestli tento systém předešle spíš ubral orienťáku, tak dnes vhodnou stavbou trati naopak na náročnosti přidal.


"Jádrem pudla" byl kopec za uzlovou kontrolou (č.4 na ukázce). Z mapy pohodový kopec skýtal za deště a šera nepříjemný orienťák, který ztěžovala spousta popadaných stromů. Navíc jednotlivé okruhy se tady často křížily a mezi závodníky panoval trochu zmatek.

V druhých 55 minutách přišlo to, co jsem očekával původně od celé trati. Dostihy! Já jsem před vběhnutím do tohoto závěrečného a již společného okruhu odstoupil ze závodu. Po chybách v druhém krátkém okruhu jsem již němel šanci na dobré umístění ani na první čtyřicítku, která zaračuje start ve finále A pro další závod. Z doslechu vím, že se běželo opravdu rychle. Šéďa s Bingem běželi ve druhé skupině, která bojovala o 10-25 místo. O orienťáckých schopnostech to prý už moc nebylo, kudy běžel balík prý mnohdy vůbec netušili, hlavně neztratit z dohledu "pilota".
Mapa (od Öystena) zde

Nejlepší z Čechů – Bingo, 14. místo (ale v holkách Dana 7.!)

2.závod – MIDDLE
Finále A se běží před B, takže mám čas shlédnout boj o bednu. V podstatě vše probíhá klasicky. Bojuje se o vteřinky dokud nedoběhne Thierry a nenadělí druhému minutu či víc… 😉 Naši jsou z lesa trochu rozpačití, velká generalizace jim dělala problémy. Takže trošku vystrašený z komentářů i ze včerejších kufrů odcházím vstříc svému dobrodružství a boji o finále A pro zítřejší sprint. V lese jsem téměř neměl problém a skončil 1. ve finále B. Příjemné překvapení.

Mapa finále A (od Öystena) zde

3.závod – SPRINT
Sprint a long jsou moje disciplíny pro MS a taky určitě disciplíny, které mi v dospělých na mezinárodní scéně momentálně nejvíc sedí. Po katastrofě na longu jsem doufal, že si na sprintu spravím chuť.
Pořadatelé připravili z pohledu diváka asi skvělou práci. Místy měl závod blízko MS ve Švýcarsku, kdy se před závodníky otevíral dav lidi a vytvářel úzkou uličku kudy se dalo běžet. Přeci jen několika tisícová kulisa závodníků z Oringenu vytvoří své, je to jiný pocit než-li běžet světák třeba v zapadlé vísce v Itálii ačkoliv je terénem nedostižná, jako třeba finálové kole SP 2005 v Itálii v malebné vesničce Cervara, kde jsem zaběhl svůj nejlepší závod vůbec a skončil 7.
Cervara
Dnes se ale běžel úplně jiný sprint, jednoduchý a běžecký. Myslel jsem, že v takovém nemám šanci. Nebo že by už jo…?

Celá mapa s postupy Öystena (2.) a mne (12.)
První polovinu závod ovládli Češi. První místo patřilo mně, pak současně mně i Sosákovi, a poté jen o malinko pomalej běžel i Bingo. Ale nejlepší startovali až na závěr. Nakonec mi z toho zbylo 12. místo. Což je na svěťáku v obrovské konkurenci skvělé. Původně jsem myslel, že jsem šel závod úplně perfektně a že stěží budu hledat vteřinky na vítěze, ale mezičasy mi odhalily neuvěřitelně velkou ztrátu 12 vteřin na kontrolu 12. Nemyslím si, že by můj postup byl horší, pravděpodobně jsem dočasně podlehl rostoucí bolesti v nohách… Škoda, jen 5 vteřin rychleji a bylo by z toho 5. místo.
To byla pro mne hezká tečka za Oringenem a pozitivní impulz k MS. Příprava jde dobře :sherlock:

P.S. Tento článek vznikl na popud jednoho žádostivého čtenáře a kamaráda, protože ale nejsem doma, tak všechny mapy jsou převzaté ze stránek Öystena Österba, tož tak 😉

Advertisements
Categories: Orienteering | Tags: | 3 Comments

Post navigation

3 thoughts on “Oringen – 3 x světový pohár aneb z bláta skoro na bednu

  1. petraiva

    Tož tak, dobrý vědět, že neběháš úplnou tužku 🙂

  2. dlabaja

    Tož je tak střídavě polojasno, sluníčko nesvítí ale ani nechč…. 😉

  3. jakubzimmermann

    Jo u té páté kontroly to bylo fakt na píču…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: